NI’s Young Filmmakers and Animators return to big screen at CCEA’s showcase

It was lights, camera and action for over 600 of NI’s most creative young filmmakers and animators as CCEA’s Moving Image Arts Showcase returned to the big screen this week.

The two-day event, supported by NI Screen, Foyle Film Festival, City of Derry Crystal and Cinemagic Film and Television Festival, once again brought together GCSE, AS and A Level students to see their work on the big screen.

Hosted at Brunswick Moviebowl, Derry~Londonderry and Cineworld, Belfast, students in attendance benefitted from meeting established industry professionals and attending a careers fair after the Belfast ceremony.

The winning films were chosen for their strong production values, story, originality, and audience appeal and are listed below:

Ciaran Patton, Holy Cross College, A2 Best Animated Film

GCSE BEST FILM

1st – ‘Magpie’ by Charlotte Davis from Glenlola Collegiate; 2nd – ‘Wild Goose Chase’ by Jonah Simon from Ashfield Boys High School; 3rd – ‘Missing’ by Iliana Perdita from Sullivan Upper School; 4th – ‘Electra’ by Hannah Bell from Sullivan Upper School; 5th – ‘Terror Tape’ by Fionn Grimes from St Ronan’s College.

GCSE BEST ANIMATED FILM

1st – ‘Mei!!’ by Isabella Arias from Aquinas Grammar School; 2nd (Joint) – ‘Grapple’ by Dylan Spraggon from St Columbanus College; 2nd (Joint) – ‘Untitled’ by Lydia Frew from Dalriada School; 3rd – ‘Palindrom’ by Daniel McHugh from St Malachy’s College; 4th (Joint) – ‘Anti-Air’ by Connor McDonagh from St Columb’s College; 4th (Joint) – ‘Gambling of the Mad’ by Jiroporn Magee from Enniskillen Royal Grammar School; 5th – ‘The Golden Banana’ by Caolan Kivelehan from St Columb’s College.

Sean O'Brien, Enniskillen Royal, A2 Best Film

AS BEST FILM

1st – ‘Fate-Ale: The Job That Went Wrong’ by Arron Gourley from St Malachy’s College (Belfast Royal Academy); 2nd – ‘The Traveller’ by Max Aiken from Ballyclare High School (Ballyclare Secondary School); 3rd – ‘Loop’ by Daniel Houston from St Malachy’s College (Belfast Royal Academy); 4th – ‘It’s Just a Nightmare’ by Arsney Parshenkov from Campbell College; 5th (Joint) – ‘Hi’ by Amy Warnock from Sullivan Upper School; 5th (Joint) – ‘Daylight Robbery’ by Erinn Forster from Enniskillen Royal Grammar School

AS BEST ANIMATED FILM

1st – ‘The Wrath of Exem’ by William Dolan from Lagan College; 2nd – ‘Bigfoot’ by Chloe Hanna from Sullivan Upper School; 3rd – ‘Echo Gardens’ by Amy Chen from Ashfield Boys High School (Ashfield Girls High School); 4th – ‘11pm’ by Amy McCree from Bangor Academy; 5th – ‘Wolf Alone’ by Cadhla Moore from Holy Cross College, Strabane.

Isabella Arias, Aquinas, GCSE Best Animated Film

A2 BEST FILM

1st – ‘Ortus’ by Sean O’Brien from Enniskillen Royal Grammar School; 2nd – ‘Catalyst’ by Sean Toal from Ballyclare High School; 3rd – ‘Under the Skin’ by Ayra Kokate from Dominican College, Belfast; 4th – ‘Spiked’ by Evie O’Reilly from Dominican College, Belfast; 5th (Joint) – ‘A Lonely Night’ by Jamie Lyons from Ballyclare High School; 5th (Joint) – ‘The Vanishing Point’ by Jonny Rogers from Ballyclare High School; 5th (Joint) – ‘Breakdown’ by Mia Lewis from Dominican College, Belfast.

A2 BEST ANIMATED FILM

1st – ‘Isolation’ by Ciaran Patton from Holy Cross College, Strabane; 2nd – ‘Solemate’ by Shayna Gail Velasquez from Aquinas Grammar School; 3rd – ‘The Witch Hunt’ by William Dolan from Lagan College; 4th – ‘Tom and the Old Man’ by Padraig Toquillo from De La Salle College, Belfast; 5th – ‘Into the Hollow’ by Eimear Fowler from Down High School.

Arron Gourley, St Malachy's, AS Best Film
Read More
Take a glittering journey with the Snow Queen at the Lyric this Christmas
Willian Dolan, Lagan College, AS Best Animated Film
Charlotte Davis, Glenlola Collegiate, GCSE Best Film