Mossvale Results

Results of Horse and Pony jumping held on Monday 23rd December

70cm 1st Harry, Zoe Gilliland.

80cm 1st Mac, Yvonne Whiteside.

Sign up to our daily NorthernIrelandWorld Today newsletter

The i newsletter cut through the noise

90cm No result

1m 1st Oscar, Caitlin Stuart.

Results of Pony jumping held on Friday 27th December

Cross Poles 1st= Rocket, Chloe Agnew drew the trophy; Dandy, Caitlyn Patterson; Special; Toby, Robert Russell.

40cm 1st= Toby, Robert Russell drew the trophy; Rusty, Chloe Agnew.

50cm 1st Humbug, Lewis Orr won the Mossvale Trophy; 2nd Dandy, Shannon Boville.

60cm 1st Humbug, Hannah Orr won the Harry Moore Trophy.

70cm 1st Sweet William, Sophie Price won the Pop N Jay Cup; 2nd Ellie, Edmund Whiteside.

Results from the third round of the BAILEYS Inter Schools league.

Team Results

1st Kilkeel High School

Beanie, Kirsten Patterson; May, Sam Speers; Buster, Melissa McKee; Prince of Hearts, Melissa McKee.

2nd Down High Flyers

Sweet William, Sophie Price; Tambo, Jacob Morrow; Duke, Tilly Horder; Whisper Grey Dove, Alex Clelland.

3rd Dromore High Flyers

Jen, Sara Topley; Harry, Zoe Gilliland; Edentrillick Jazz, Hannah Agnew; Toffee, Victoria Boville.

4th Down High Eagles

Beauty, Aoife Hamilton Quinn; Peppermint, Anna Hogg; Squiggles, Rachel Kerr; Tucker, Jessica Nelson.

5th Dromore High Poppets

Nano, Emma Lutton; Beeches Theatre, Hannah Kilief; Daisy, Sara Topley; Tyrone Molly, Ciara Malcomson.

Individual Results

1st Melissa McKee

2nd Melissa McKee

3rd Victoria Boville

4th Sophie Price

5th Kirsten Patterson

6th Jacob Morrow

Results of Horse and Pony jumping held on Monday 30th December

70cm 1st= Vincent, Julie Patterson; Toffee, Ryan Boville.

80cm 1st Charlie, Zoe Gilliland.

90cm 1st Bugsy, Leah McKee won the George Wilson Cup; 2nd Alfie, Emma Andrews; 3rd Katie, Alice Anderson; 4th Millie, Yvonne Whiteside.

Results of Pony jumping held on Friday 3rd January

Cross Poles 1st Dandy, Caitlin Patterson won the trophy; Special; Rusty, Chloe Agnew.

40cm 1st= Toby, Robert Russell drew the trophy; Rusty, Chloe Agnew.

50cm 1st= Dandy, Shannon Boville drew the trophy; Toby, Robert Russell.

60cm 1st Humbug, Hannah Orr won the trophy.

Results of the fourth round of the BOTANICA Adult league

Team results

1st The Mavericks

Lucy Lou, Joanne Martin; Tiny, Eugene Milligan; Haze, Lynne Spence; Bridge Rock, Jon Joe McCrickard.

2nd Mossvale Rakers

Robbie, Sonia Walker; Soda, Jasmine Kirk; Murphys Miss, Jonathan Kelly; Dan, Zak Hanna.

3rd Mossvale Demons

Dekota, Darren Rodgers; Tosca, Noleen Tate; Chocolate Chip, Sabrina McAnutly; Casino, Jenny Beggs.

Individual results

1st Sabrina McAnulty

2nd Jon Joe McCriockard

3rd Zak Hanna

4th Joanne Martin

5th Eugene Milligan

6th Beverly Smith